Branża pośrednictwa finansowego w II kwartale 2017 r.

W II kwartale 2017 roku członkowie Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) zanotowali wzrosty wolumenów w aż trzech kategoriach produktowych. Od kwietnia do czerwca największe firmy z tej branży w Polsce pośredniczyły w udzieleniu kredytów hipotecznych na łączną kwotę ponad 4,5 mld złotych, uzyskując tym samym prawie 5% wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału, oraz o 15% więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Pomimo utrzymującej się wysokiej sprzedaży kredytów mieszkaniowych, miniony kwartał należał jednak do kredytów firmowych, których sprzedaż w ostatnich trzech miesiącach 2017r. wzrosła o prawie 14%.

Sprzedaż hipotek ciągle w górę

Od kwietnia do końca czerwca członkowie Związku Firm Pośrednictwa Finansowej (ZFPF) pośredniczyli w sprzedaży kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 4,5 mld zł, czyli o ponad 211 mln złotych więcej niż w poprzednim kwartale 2017 roku.

Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors: – Wolumen sprzedaży kredytów hipotecznych osiągnięty w II kwartale przez członków ZFPF pokazuje rosnące zaufanie Polaków do branży pośrednictwa finansowego. Popyt na kredyty tego typu rośnie głównie dzięki pozytywnej sytuacji gospodarczej oraz utrzymywaniu się rekordowo niskich stóp procentowych. Dzięki nim kredyty są tanie, a lokaty bankowe przynoszą niższe zyski niż inwestycje w mieszkania na wynajem.

Przemysław Guberow, Wiceprezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Open Finance S.A.: – Co ciekawe, program MdM – z uwagi na wyczerpanie się puli środków przeznaczanych na ten rok – nie był w II kwartale br. „motorem” napędzającym wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych. Mamy teraz jednakże dobrą koniunkturę na rynku mieszkaniowym, która sprawia, że Polacy myślą o nieruchomościach także w kontekście inwestycji, niejako „lokaty” swoich oszczędności. Nieruchomości kupują nie tylko „za gotówkę”, ale nie obawiają się też zaciągania kredytów - i to mimo zwiększonej wysokości wkładu własnego od początku 2017 roku, jak i rosnących marż kredytowych.

Sprzedaż produktów inwestycyjnych

W II kwartale 2017 roku pośrednicy zrzeszeni w ZFPF uczestniczyli również w sprzedaży produktów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 146,56 mln zł.


Przedsiębiorcy na fali wzrostów gospodarczych

Łączna wartość kredytów firmowych udzielonych za pośrednictwem firm zrzeszonych w ZFPF w II kwartale 2017 r. wyniosła ponad 560 mln zł. W stosunku do poprzedniego okresu, jest to wzrost o prawie 14%, a w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – o 27%.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.