Raporty i analizy mowią same za siebie.
W ubiegłym roku w Polsce sprzedano najwięcej mieszkań w historii, a ostatni kwartał pobił wszelkie rekordy rynku. Sześć największych miast odnotowało ponad 18 tys. transakcji kupna, a deweloperskie zasoby mieszkań niesprzedanych uszczupliły się do poziomu niespotykanego do tej pory.
Jeśli dołożymy do tego informację NBP, że
dwie trzecie mieszkań kupowanych jest za gotówkę, otrzymamy jeszcze ciekawszy obraz rynku. Czy Polacy traktują kupno nieruchomości wyłącznie jako transfer kapitału z nierentowanych lokat bankowych i sposób na inwestowanie? A jeśli tak, to co decyduje o wyborze nieruchomości na rynku, który dynamicznie zwiększa swoją ofertę? Jakie są trendy i kryteria, co jest modne, a co sprawdzone i gwarantujące udaną inwestycję?
Zdaniem Julii Lewandowskiej, dyrektora trójmiejskiego oddziału Poland Sothebys International Realty, najbardziej istotnym czynnikiem zawsze jest lokalizacja.
- Warto brać pod uwagę nie tylko te miejsca, które już teraz uznawane są za najbardziej prestiżowe - uprzedza Julia Lewandowska. - Często dana lokalizacja w ciągu kilku lat może zyskać status prestiżowej. Korzystając z międzynarodowych doświadczeń sieci Sothebys International Realty zaobserwowaliśmy rosnące na całym świecie zainteresowanie miejskimi lokalizacjami w otoczeniu wody, a jednocześnie w bliskiej odległości od zabytkowych części miasta. Pozwoliło nam to dla naszych Klientów wybrać inwestycje, które w ciągu kilku lat znacząco zyskały na wartości. Oczywiście równie istotnym czynnikiem jest ponadczasowa architektura budynku, jakość wykończenia i wykorzystanych materiałów, a także możliwość korzystania przez mieszkańców z części wspólnych. W tym momencie bardzo dużą popularnością wśród Klientów cieszą się na przykład pokoje klubowe, chillout roomy, sale fitness oraz sauny.
Zobacz kalkulator kredytów hipotecznych:
Kalkulator Hipoteczny