jak zdolność kredytowa wpływa na udzielenie otrzymanie pożyczki?

Słyszy się że zdolność kredytowa jest często sprawdzana przez banki i firmy pożyczkowe .. Czym tak na prawdę jest zdolność kredytowa?

Jest to zbiór cech i parametrów na podstawie których, instytucje finansowe które udzielają kredytów czy pożyczek weryfikują wiarygodność swoich przyszłych klientów. W zależności od wyniku, jest podejmowana decyzja - negatywna bądź pozytywna. Jeżeli wszystko jest ok, pieniądze są wypłacane lub jest uruchamiany kredyt.

Jakie czynniki wpływają na nasza zdolność? Tutaj parametrów jest dużo, różne banki weryfikują zdolność w różny sposób. Część z tych wymagań jest uregulowana prawnie, część jest autorskim systemem oceny klientów. Na wynik wyliczania zdolności kredytowej przede wszystkim wpływają: rodzaj wynagrodzenia (umowa o pracę, emerytura itp.), wysokość wynagrodzenia (im wyższa tym lepiej), zobowiązania aktualne (ile posiadamy kredytów czy obciążeń w postaci kart kredytowych, czynszów opłat), zobowiązania zaległe nieuregulowane (czy zalegamy z opłatami oraz występujemy w bazach windykacyjnych czy bazach weryfikacji klientów takich jak BIK, KRD czy ERIF).

To tylko główne czynniki o które warto zadbać gdy ubiegamy się o pożyczkę. Wynik wielu składowych mówi nam o tym czy jest dobrze czy źle. Oczywiście firmy pożyczkowe mogą łagodniej traktować klientów - dlatego o taką pożyczkę może być łatwiej niż do zwykły kredyt!

Komentarz

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.